• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Polish Danish English French German Greek Italian Russian Spanish

Był grudzień 1991 roku


Jubileusz XX – lecia „ Pierwszej” Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Wojewódzkim we Włocławku.

W piątek, 12 października 2012r. we Włocławku, odbyła się uroczystość jubileuszu 20 - lecia powstania pierwszej w kraju zakładowej organizacji związkowej OZZPiP przy Szpitalu Wojewódzkim we Włocławku. Zaproszonych gości m.in.: Iwonę Borchulską -Przewodniczącą Zarządu Krajowego OZZPiP, Halinę Peplińską - Przewodniczącą Regionu Kujawsko-Pomorskiego OZZPiP, Małgorzatę Zawirowską – Przewodniczącą ORPiP we Włocławku powitała Anna Turek - Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej, a następnie wygłosiła krótki wstęp. Potem głos zabrała Pani Bożena Banachowicz, pierwsza Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej, jedna z założycielek związku, Przewodnicząca Zarządu Krajowego OZZPiP I i II kadencji.

złozycielki organizacji

Założycielki Pierwszej Organizacji Związkowej Panie: po lewej Sabina Palasek, w środku Bożena Banachowicz, po prawej Danuta Matrejek.

Zobacz wszystkie zdjęcia

Był grudzień 1991 roku, zaczęła Pani Bożena jako była Oddziałowa Oddziału Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala we Włocławku, ”na mój Oddział przyszły Panie, Naczelna Pielęgniarka świętej pamięci Krysia Bartoszek oraz Pani Przełożona Pielęgniarek, Teresa Budindorf, były podenerwowane, wracały z narady z dyrektorem. Mówiły, że nikt na temat problemów i sytuacji zawodowej pielęgniarek i położnych nie chce rozmawiać. To właśnie podczas tego spotkania stwierdziłam, że musimy mieć własną organizację związkową, że więcej narad dyrekcji bez naszego udziału nie będzie.
Pomysł założenia organizacji związkowej Pani Bożena omówiła z ówczesnymi Pielęgniarkami Oddziałowymi: Wandą Piekarską, Sabiną Palasek, Danutą Matrejek
i Janiną Kącką, które nie tylko poparły bezcenną inicjatywę, zadeklarowały również organizacyjną pomoc. I tak to się zaczęło.
W skład Komitetu Założycielskiego weszły: Bożena Banachowicz, Wanda Piekarska, Janina Kącka, Sabina Palasek. Statut organizacji napisały: Bożena Banachowicz we współpracy z Danutą Matrejek.
24 kwietnia 1992r. w Sądzie Rejonowym we Włocławku zarejestrowano Komitet Założycielski oraz Statut związku. Pierwszy w kraju Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych miał zasięg regionalny. Numer rejestracji 348. Walne Zebranie członków
i Komitet Założycielski określiły kierunki działań:

  • jako cel nadrzędny - współpraca ze wszystkimi organizacjami dla poprawy opieki nad chorym i warunkami pracy oraz płacy grupy zawodowej pielęgniarek i położnych;
  • poprawa pozycji zawodowej i materialnej członków związku;
  • dbanie o godność zawodów pielęgniarki i położnej.

W skład organizacji z chwilą powstania wchodziło 225 członków, w tym 28 położnych zatrudnionych w Wojewódzkim Szpitalu we Włocławku. Po krótkim czasie związek skupiał w swoich szeregach około 400 pielęgniarek i położnych. Opiniował prace w powołanych przez dyrekcję komisjach zakładowych min. płacy, mieszkaniowej i socjalnej. Związek poparł także trwający w tym czasie protest pracowników Szpitala w Radziejowie.
Do dzisiaj Zakładowa Organizacja Związkowa z dużą determinacją zabiega o poprawę warunków pracy i płacy zatrudnionych w Szpitalu Wojewódzkim pielęgniarek i położnych.
Po zakończeniu części retrospektywnej uroczystości jubileuszowej, okolicznościowe dyplomy, kwiaty i gratulacje założycielkom wręczyły i złożyły; Anna Turek, Iwona Borchulska, która w wypowiedzi podkreśliła, że gdyby nie determinacja, odwaga
 i impuls, które tkwiły w Pani Bożenie Banachowicz oraz pozostałe założycielki - nie byłoby Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Następnie, Halina Peplińska - Przewodnicząca Regionu Kujawsko-Pomorskiego OZZPiP wręczyła Pani Annie Turek okolicznościową statuetkę, a Pani Bożenie książkę. Uroczystości jubileuszowe zakończyły; uroczysty obiad i spektakl teatru „Teatr Nasz” z Włocławka.

 

Redakcja
OZZiP 2000 - 2005


ozzip 2000 - 2005

 

OZZiP 2006 - 2012

 

ozzip 2006 - 2012

 

KONTAKT

OZZPiP-logoBIURO ZARZĄDU KRAJOWEGO OZZPIP
ul. Podwale 11 lok. 311, 00 - 252 Warszawa
tel. 022 504-42-67 /  022 504-42-69
Księgowość tel. 022 504-42-71
fax. 022 504-42-54

gatta